Dnes je 15. 07. 2024 a svátek má Jindřich
bezplatná
výměnná reklama
www.NizkyJesenik.czwww.Jeseniky.net

ubytování Jeseníky

WWW.MUBRUNTAL.CZ

www.hratkyspastelkami.cz


Virtuální kolonoskopií odhalují lékaři Podhorské nemocnice nejen onemocnění tlustého střeva
Vydáno dne 22. 05. 2020 (2031 přečtení)

Bruntál, 22. května 2020:Od roku 2007 mají pacienti Podhorské nemocnice v Bruntále možnost podstoupit virtuální kolonoskopii. Před třinácti lety byla nemocnice, jež patří do sítě AGEL, v tomto směru novátorem a metodu nabídla jako jedna z prvních v Česku. Od té doby již prošly speciálním vyšetřením tlustého střeva přes dva tisíce pacientů.

Virtuální kolonoskopie je vyšetření tlustého střeva na CT přístroji pomocí unikátního softwaru. Lékaři mohou metodu využít jako alternativu endoskopické kolonoskopie nebo jako doplňující vyšetření, pokud nelze pacienta vyšetřit klasicky, například kvůli zúžení střeva, nadměrné vinutosti, netoleranci kolonoskopu atp. Nejčastěji jsou touto metodou vyšetřování pacienti ve věku od 55 do 75 let.
 
„Virtuální kolonoskopie má mnoho výhod. Především je pro pacienty méně „nepříjemná“. Metoda dále při dobré přípravě a spolupráci pacienta téměř dokonale zobrazí celý úsek tlustého střeva a zároveň i ostatní zachycené orgány a struktury břicha, a to od bránice až po močový měchýř - umožňuje tedy tzv. „screeningové vyšetření“. Může proto odhalit i další zdravotní problémy v zachyceném úseku těla,“vysvětluje primář radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice MUDr. Tomáš Martínek s tím, že ačkoli je stále více používaná klasická kolonoskopie, která je u nás uznána jako screeningové vyšetření tračníku, endoskopická pracoviště si zvykla na spolupráci s rentgenology zejména při nedokončených klasických kolonoskopiích nebo hrozících komplikacích.
 
Samotné vyšetření trvá v Podhorské nemocnici asi dvacet minut. Pacient se na něj připravuje stejně jako na klasické kolonoskopické vyšetření. Musí být tedy řádně vyprázdněný, lačný a se zajištěným žilním přístupem. „Po nitrožilním podání látky na uvolnění střevní stěny naplníme postupně tlusté střevo přes konečník vzduchem. Poté na CT přístroji vyšetříme celé břicho i s podáním kontrastní látky do žíly. Po vyšetření následuje samotné zpracování získaných dat pomocí moderního softwaru. Při dobré přípravě pacienta se na monitoru zobrazí tlusté střevo přehledně od konečníku až po slepé střevo, na rozdíl od endoskopisty si však nyní můžeme střevo prohlížet libovolně dlouho, kdykoliv a opakovaně,“ popisuje další výhody vyšetření MUDr. Tomáš Martínek.
 
Ze získaných dat mohou lékaři zároveň hodnotit všechny orgány dutiny břišní, tedy játra, slezinu, slinivku, ledviny, hlavní cévy, malou pánev atd. Na rozdíl od klasické kolonoskopie mohou u této metody při nálezu patologie rovnou zhodnotit i sílu střevní stěny s jejím ohraničením oproti okolí, postižení okolních lymfatických uzlin, patologickou vaskularizaci či ložiska v játrech.
 
Nevýhodou virtuální kolonoskopie oproti klasickému vyšetření pomocí endoskopu je nemožnost odebrání vzorku podezřelé tkáně k histologickému vyšetření pod mikroskopem. K cílenému odběru tkáně však mohou lékaři radiodiagnostického oddělení navést endoskopistu později, a to s přesností na centimetry.

K vyšetření v Podhorské nemocnici se mohou pacienti objednat nejlépe přes specialistu – gastroenterologa, virtuální kolonoskopii však může doporučit i jiný ošetřující lékař. Doba od objednání do termínu vyšetření je průměrně dva týdny. „Bez objednání většinou provádíme vyšetření při nemožnosti dokončit klasickou kolonoskopii v týž den, protože pacient je k vyšetření připraven. Vyšetření provádíme ambulantně a celý pobyt na radiodiagnostickém oddělení zabere maximálně 60 minut,“ dodává primář.
 
Jako preventivní kontrola střeva není u nás virtuální kolonoskopie schválena, na rozdíl například od Nizozemí. Jako „prevenci“ někdy toto vyšetření lékaři doporučují u pacientů pro intoleranci klasické kolonoskopie. „Někdy však dochází ke kuriózním situacím z důvodu nedostatečného vysvětlení odesílajícím lékařem a pacienti jsou udiveni, že jim budeme dělat klasickou kolonoskopii přes konečník – chtěli si jen lehnout na vyšetřovací stůl a za 5 minut odejít domů,“ uzavírá primář radiodiagnostického oddělení Podhorské nemocnice MUDr. Tomáš Martínek.
Primář Tomáš Martínek vyhodnocuje výsledky vyšetření virtuální kolonoskopií
Mgr. Radka Miloševská
 
tisková mluvčí a PR manažerkazpět | autor: Tisková zpráva | zdroj: AGEL a.s. / Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí
:: Zobrazit všechny související články ::

tipy

KULTURNÍ MESÍČNÍK MĚSTA BRUNTÁL

KINO CENTRUM BRUNTÁL

KOFOLA MUSIC CLUB (Krnov)

HRAD SOVINEC

psi k adpopci

©2003 - www.Bruntal.net | tiskové chyby vyhrazeny
Obsah uvedený na těchto stránkách může podléhat aut. zákonu. Pro další použití obsahu je nutné si vždy vyžádat písemným souhlas autora/zdroje! Parsování obsahu není dovoleno!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.