Dnes je 29. 03. 2020 a svátek má Taťána
mediální podporabezplatná
výměnná reklamawww.NizkyJesenik.czwww.Jeseniky.net

ubytování Jeseníky

WWW.MUBRUNTAL.CZ

www.hratkyspastelkami.cz


(mediální podpora)
Petrin vydává svědectví starých časů
Vydáno dne 31. 01. 2014 (2275 přečtení)

Objevené staré podpisy na Petrinu (zdroj: mubruntal.cz) Neobvyklý nález a autentické svědectví o studentech původního chlapeckého semináře vydala bruntálská kulturní památka Petrin, která právě prochází celkovou rekonstrukcí.
Nesmazatelný doklad o svém pobytu v semináři zanechala řada chlapců, kteří se podepsali na plechovou římsu překrývající jeden z ozdobných prvků fasády. Římsa, která je běžně přístupná z okna ve čtvrtém podlaží směrem k Uhlířskému vrchu, překonala dlouhá desetiletí v původní, nezměněné podobě.

Na různě pojatých podpisech, u některých typických pro svou dobu, si můžeme přečíst nejen samotná jména studentů, ale u některých také letopočet zápisu i místo původu studenta. Dozvíme se tak například, že zde kdysi studoval Jiří Otava z Hatě (tehdejší okres Hlučín). Nebo v roce 1935 jistý Adolf Blažek či Herbert Richter. V následujícím roce se podepsal student Pezsker, který připojil i den podpisu – 8. listopadu 1936.

Z posledních předválečných žáků se v roce 1938 podepsal Josef Mladek, tím ale římsa studenty lákat nepřestala. Podepisování se na tento kus plechu se zřejmě stalo tradicí napříč ročníky. Jsou zde podepsáni studenti z předválečných let a stejně tak chlapci, kteří budovu navštěvovali ještě na konci čtyřicátých let minulého století.

Římsa v rámci rekonstrukce nepodlehne likvidaci a zůstane na svém místě, možná bude překryta krycím plechem, aby se opravě fasády učinilo zadost. Každopádně však zůstane zachována pro další generace.

Z historie Petrina

Historie Petrina sahá do druhého desetiletí 20. století. V roce 1918 byl zrušen kněžský seminář v Kroměříži, jehož žáci byli přestěhováni do Bruntálu, kde dočasně docházeli do zdejšího gymnázia. Mezi tím padlo prostřednictvím výnosu olomouckého arcibiskupa rozhodnutí vybudovat chlapecký seminář nový, v Bruntále. Jeho budova byla slavnostně otevřena v roce 1926.

Svému účelu však nesloužila dlouho. Krátce po obsazení pohraničí v roce 1938 si budovu zabral wehrmacht, který zde zřídil nejen vojenské velitelství, ale také správní protektorátní centrálu. V roce 1946 bylo v objektu zřízeno Gymnaziální učiliště bratří Nejsvětější Svátosti pod patronací kongregace pojmenované „petrini“ či „petríni“ dle českobudějovického kněze Václava Petra. Tak vznikl zažitý název budovy.

Po zrušení mužských řádů a přesunech v rámci takzvané Lánské akce na počátku 50. let byl Petrin krátce domovem zdravotně postižených, do té doby pobývajících v Smečně. Ty v letech 1951 až 1955 opět vystřídali vojáci, když v budově dočasně sídlila Vyšší vojenská škola důstojníků pěchoty čs. armády. Po odchodu posádky z Bruntálu zůstal Petrin po dva roky prázdný, než zde byla v roce 1957 zřízena základní škola a střední všeobecně vzdělávací škola, která byla později přičleněna ke gymnáziu v Dukelské ulici.

Základnímu školství budova slouží nepřetržitě dodnes, zatímco městské osmileté gymnázium, zřízené v roce 1993, bylo rozhodnutím zastupitelstva zrušeno. V rámci nové školské koncepce vznikl záměr Petrin zmodernizovat a přeměnit jej v centrum vzdělávání a volného času: kromě školy zde bude i pobočka školky, městská knihovna a středisko volného času.


Klikněte na fotografie pro max. rozlišení:

    

 zpět | autor: MěÚ Bruntál | zdroj: Jiří Ondrášek, mubruntal.cz
:: Zobrazit všechny související články ::
(mediální podpora)


mediální podpora
tipy

KULTURNÍ MESÍČNÍK MĚSTA BRUNTÁL

KINO CENTRUM BRUNTÁL

KOFOLA MUSIC CLUB (Krnov)

HRAD SOVINEC

psi k adpopci

STRÁNKY AKTUÁLNĚ PROCHÁZEJÍ TECHNICKOU ÚPRAVOU...


©2003 - www.Bruntal.net | tiskové chyby vyhrazeny
Obsah uvedený na těchto stránkách může podléhat aut. zákonu. Pro další použití obsahu je nutné si vždy vyžádat písemným souhlas autora/zdroje! Parsování obsahu není dovoleno!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.