Dnes je 01. 12. 2021 a svátek má Iva
bezplatná
výměnná reklama
www.NizkyJesenik.czwww.Jeseniky.net

ubytování Jeseníky

WWW.MUBRUNTAL.CZ

www.hratkyspastelkami.cz


Petrin vydává svědectví starých časů
Vydáno dne 31. 01. 2014 (2945 přečtení)

Objevené staré podpisy na Petrinu (zdroj: mubruntal.cz) Neobvyklý nález a autentické svědectví o studentech původního chlapeckého semináře vydala bruntálská kulturní památka Petrin, která právě prochází celkovou rekonstrukcí.
Nesmazatelný doklad o svém pobytu v semináři zanechala řada chlapců, kteří se podepsali na plechovou římsu překrývající jeden z ozdobných prvků fasády. Římsa, která je běžně přístupná z okna ve čtvrtém podlaží směrem k Uhlířskému vrchu, překonala dlouhá desetiletí v původní, nezměněné podobě.

Na různě pojatých podpisech, u některých typických pro svou dobu, si můžeme přečíst nejen samotná jména studentů, ale u některých také letopočet zápisu i místo původu studenta. Dozvíme se tak například, že zde kdysi studoval Jiří Otava z Hatě (tehdejší okres Hlučín). Nebo v roce 1935 jistý Adolf Blažek či Herbert Richter. V následujícím roce se podepsal student Pezsker, který připojil i den podpisu – 8. listopadu 1936.

Z posledních předválečných žáků se v roce 1938 podepsal Josef Mladek, tím ale římsa studenty lákat nepřestala. Podepisování se na tento kus plechu se zřejmě stalo tradicí napříč ročníky. Jsou zde podepsáni studenti z předválečných let a stejně tak chlapci, kteří budovu navštěvovali ještě na konci čtyřicátých let minulého století.

Římsa v rámci rekonstrukce nepodlehne likvidaci a zůstane na svém místě, možná bude překryta krycím plechem, aby se opravě fasády učinilo zadost. Každopádně však zůstane zachována pro další generace.

Z historie Petrina

Historie Petrina sahá do druhého desetiletí 20. století. V roce 1918 byl zrušen kněžský seminář v Kroměříži, jehož žáci byli přestěhováni do Bruntálu, kde dočasně docházeli do zdejšího gymnázia. Mezi tím padlo prostřednictvím výnosu olomouckého arcibiskupa rozhodnutí vybudovat chlapecký seminář nový, v Bruntále. Jeho budova byla slavnostně otevřena v roce 1926.

Svému účelu však nesloužila dlouho. Krátce po obsazení pohraničí v roce 1938 si budovu zabral wehrmacht, který zde zřídil nejen vojenské velitelství, ale také správní protektorátní centrálu. V roce 1946 bylo v objektu zřízeno Gymnaziální učiliště bratří Nejsvětější Svátosti pod patronací kongregace pojmenované „petrini“ či „petríni“ dle českobudějovického kněze Václava Petra. Tak vznikl zažitý název budovy.

Po zrušení mužských řádů a přesunech v rámci takzvané Lánské akce na počátku 50. let byl Petrin krátce domovem zdravotně postižených, do té doby pobývajících v Smečně. Ty v letech 1951 až 1955 opět vystřídali vojáci, když v budově dočasně sídlila Vyšší vojenská škola důstojníků pěchoty čs. armády. Po odchodu posádky z Bruntálu zůstal Petrin po dva roky prázdný, než zde byla v roce 1957 zřízena základní škola a střední všeobecně vzdělávací škola, která byla později přičleněna ke gymnáziu v Dukelské ulici.

Základnímu školství budova slouží nepřetržitě dodnes, zatímco městské osmileté gymnázium, zřízené v roce 1993, bylo rozhodnutím zastupitelstva zrušeno. V rámci nové školské koncepce vznikl záměr Petrin zmodernizovat a přeměnit jej v centrum vzdělávání a volného času: kromě školy zde bude i pobočka školky, městská knihovna a středisko volného času.


Klikněte na fotografie pro max. rozlišení:

    

 zpět | autor: MěÚ Bruntál | zdroj: Jiří Ondrášek, mubruntal.cz
:: Zobrazit všechny související články ::

tipy

KULTURNÍ MESÍČNÍK MĚSTA BRUNTÁL

KINO CENTRUM BRUNTÁL

KOFOLA MUSIC CLUB (Krnov)

HRAD SOVINEC

psi k adpopci

©2003 - www.Bruntal.net | tiskové chyby vyhrazeny
Obsah uvedený na těchto stránkách může podléhat aut. zákonu. Pro další použití obsahu je nutné si vždy vyžádat písemným souhlas autora/zdroje! Parsování obsahu není dovoleno!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.