Dnes je 13. 04. 2021 a svátek má Aleš
mediální podporabezplatná
výměnná reklamawww.NizkyJesenik.czwww.Jeseniky.net

ubytování Jeseníky

WWW.MUBRUNTAL.CZ

www.hratkyspastelkami.cz


(mediální podpora)
Policisté hlídkují na jízdních kolech
Vydáno dne 03. 07. 2012 (3213 přečtení)

cyklohlídka policejní kolo V lokalitách měst Krnov a Bruntál se v těchto dnech můžete setkat s policejními cyklohlídkami, které brázdí ulice těchto měst na jízdních kolech v policejním provedení.
Začátkem července loňského roku byly policistům na obvodním oddělení na Albrechtické ulici předány zástupci města Krnov jízdní kola v policejních barvách.  V současné době se opět mohou občané setkat s cyklo-hlídkami v teritoriu města Krnova, kde již takto vybavená hlídka není žádnou novinkou, na rozdíl od města Bruntál.

Z  OOP Bruntál vyjela první cyklohlídka počátkem měsíce června 2012. Tato policejní jízdní kola byla pořízena a předána KŘ PČR MsK a jedná se o exempláře trekkingových kol v plné výbavě ve služebních barvách Policie ČR. V současné době jsou vystrojeni pro služební činnost na těchto jízdních kolech čtyři policisté z OOP Bruntál. Jedná se tedy o dvě cyklohlídky. 

Policejní hlídky využívají jízdní kola při dohledu nad dodržováním pravidel silničního provozu. V průběhu hlídkové činnosti provádí kontroly zejména v těch lokalitách, kam se s vozidly nedostanou a to častěji, než při pěší hlídce. Jedná se zejména o rekreační - chatové oblasti a pak zejména zahrádkářské kolonie. Rovněž jsou využívány na doručování různých služebních písemností. Dohlíží se na cyklisty, kteří obecně tvoří v našem regionu velkou skupinu. Kontrolujeme povinnost použít cyklostezky, ale i zákonem stanovenou výbavu jízdního kola nebo jízdu pod vlivem alkoholu.  
 
Povinná výbava kola  -  přední a zadní funkční brzda, přední odrazka bílé barvy, zadní odrazka červené barvy, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, oranžové odrazky na paprscích kol.

Doporučená - zvonek, blatníky, kryt řetězu
Za snížené viditelnosti - přední světlomet svítící bíle, zadní svítilna červené barvy, popřípadě zdroj proudu.
Doporučení je za snížené viditelnosti použít reflexní doplňky, ať již na sebe či na jízdní kolo. Přilba, bunda, rukávy, nohavice, boty, batoh.
Je-li na kole přední bílý světlomet a zadní červená blikačka, nemusíte mít přední a zadní odrazky, oboje plní tuto funkci.

Přilba - povinná do 18 let
 
Cyklisté by měli mít na mysli, že podle zákona o silničním provozu jsou povinni použít cyklostezku, pruh pro cyklisty nebo vymezený prostor pro cyklisty. V případě porušení se dopustí přestupku, za který hrozí pokuta do výše až dvou tisíc Kč.
 
 
Cyklistické desatero:
1. Dbejte na stav kola a jeho výbavu - používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla (blikačky), zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu (do 18 let věku je povinná vždy) a ochranné brýle (proti slunci a hmyzu). Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

2. Snažte se vidět a být viděn - vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize - proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětlení vpředu i vzadu.

3. Vyhněte se alkoholu a omamným látkám - alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní.

4. Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete - trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce - s výjimkou dětských cyklistů ve věku do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

5. Buďte ohleduplní a předvídaví - chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také, že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná - nevjíždějte proto bezhlavě tam, kde nevidíte. Dejte si pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

6. Komunikujte s okolím - v případě jakékoliv změny směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali, teprve potom proveďte potřebnou změnu. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a v případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly - vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.
7. Jezděte při pravém okraji a s rozestupy - ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující - otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

8. Dávejte pozor na mrtvé úhly- především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní vozidlo), které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

9. Kolo zamykejte s rozmyslem - bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě, a to současně za rám a alespoň přední kolo (zadní se hůře demontuje). Můžete také nechat kolo zapsat do registru kol a opatřit příslušnou nálepkou, což může řadu zlodějů odradit.

10. Kolizi se zraněním nahlaste - odkud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR(tel.158), v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu (tel. 155), kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.
 


komisař por. Ing. Ivana Křištofovácyklohlídka

policejní kolo


zpět | autor: Policie ČR Bruntál | zdroj: komisař por. Ing. Ivana Křištofová
:: Zobrazit všechny související články ::
(mediální podpora)


mediální podpora
tipy

KULTURNÍ MESÍČNÍK MĚSTA BRUNTÁL

KINO CENTRUM BRUNTÁL

KOFOLA MUSIC CLUB (Krnov)

HRAD SOVINEC

psi k adpopci

STRÁNKY AKTUÁLNĚ PROCHÁZEJÍ TECHNICKOU ÚPRAVOU...


©2003 - www.Bruntal.net | tiskové chyby vyhrazeny
Obsah uvedený na těchto stránkách může podléhat aut. zákonu. Pro další použití obsahu je nutné si vždy vyžádat písemným souhlas autora/zdroje! Parsování obsahu není dovoleno!

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Další stránky věnované phpRS - www.phprs.net.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem, logotypy apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.