Diskuze Fotogalerie Bazar / inzerce Seznam firem Ankety Logo - David Řezáč
 Dnes je 05. 03. 2015 a svátek má Kazimir
Přihlášení čtenáře

Uživatelské jméno:

Heslo:

Hlavní stránka Město Bruntál Okolní regiony Politika Zdraví, živ. prostředí Nezisková sdružení Kultura, společnost Sport Policie ČR Bruntál Z historie Odkazy
Statistika serveru<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

   Článků: 649
   Rubrik: 24
   Autorů: 17
   Komentářů: 1169
   Reg.čtenářů: 151
   Anket: 30
   Inzerátů: 42

Mediální podpora

MX-NET
V krnovské nemocnici pomohou předejít cévní mozkové příhodě
Vydáno dne 06. 10. 2011 (1783 přečtení)

Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) se letos pokusí pomoci lidem předejít vzniku nebo pozdnímu odhalení příznaků cévní mozkové příhody. Nemocnice se  již po čtvrté zúčastňuje celostátní kampaně „30 dnů pro prevenci a léčbu cévní mozkové příhody“. S činností iktového centra a neurologického oddělení v oblasti cévní mozkové příhody (CMP) se může laická veřejnost seznámit na dnu otevřených dveří – pátek 7. října, kdy hlavní program proběhne v časovém bloku od 11,00 do 15,00 hodin.

Během kampaně k CMP se neurologové v ČR postupně po dobu 30 dnů zapojují svými regionálními akcemi tak, aby byla veřejnost co nejvíce obeznámena s tímto závažným onemocněním, které postihne každého třetího občana. Vedle mechanismu vzniku onemocnění a jeho podob je představována řada moderních možností léčby. „Během uplynulých čtyř let, kdy se kampaň organizuje, se zásadním způsobem vyvíjí možnosti léčby, diagnostiky a organizace péče. Výsledky dosavadní práce našeho pracoviště z  minulých let vykazují jednu z nejkvalitnějších péčí o pacienty s CMP v republice,“ říká ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec.
 
Cévní mozková příhoda může být u každého druhého až třetího člověka příčinou úmrtí nebo trvalé těžké invalidity a patří mezi nejvýznamnější zdravotnické problémy s výraznými socioekonomickými důsledky. CMP je druhou nejčastější příčinou úmrtí a současně příčinou invalidity u lidí středního a vyššího věku. Nemocnost v České republice je navíc až trojnásobně vyšší oproti ostatním vyspělým státům Evropy. V případě úmrtnosti dosahuje naše republika ve srovnání s většinou vyspělých států téměř dvojnásobných hodnot.
 
Klademe důraz na včasnou diagnostiku a léčbu. K tomu je důležitá především povědomost pacientů a jejich blízkých, jak co nejsprávněji a nejrychleji postupovat při prvních příznacích onemocnění, jak včas přivolat sanitku rychlé lékařské pomoci, jejíž posádka se pak kdykoliv během zásahu spojí s lékaři naší iktové jednotky. Pacienti z celého našeho regionu tak mají zajištěnu nejmodernější a nejrychlejší léčbu tohoto onemocnění,“ uvádí primář neurologického oddělení MUDr. Vladimír Šigut.
 
Neurologické oddělení v Krnově, jako jedno ze dvou desítek pracovišť v republice, získalo v loňském roce statut „iktového centra“, který uděluje Ministerstvo zdravotnictví ČR v rámci vytvoření sítě pro účinnou záchranu životů a zdraví pacientů s mozkovými příhodami. Zařazení krnovské nemocnice do této vysoce odborné sítě umožní záchranu vážně nemocných pacientů. Směrování nemocného s akutní cévní mozkovou příhodou rovnou do specializovaného centra zásadním způsobem ovlivňuje úspěšnost jeho léčby a následnou kvalitu života.
 
Krnovská neurologie splňuje veškeré personální, materiálně technická a organizační kritéria a vyhovuje podmínkám statutu komplexního iktového centra,“ dodává primář Šigut s tím, že nyní může pacienta směrovat přímo k nám, aniž by docházelo ke zbytečným časovým prodlevám s následnými převozy. Každá minuta rozhoduje a dojezd do Krnova zvýší šance pacientů, kteří by jinak museli být hospitalizováni v Ostravě nebo Olomouci.
 
Základem kvalitní péče o postižené CMP je dobře fungující neurologické oddělení s vlastní specializovanou jednotkou intenzivní péče, potřebným vybavením včetně ultrazvukového vyšetření mozkových cév přímo na JIP. Dále pak následná komunikace s ostatními pracovišti, jako jsou radiologie, biochemie, interna, ARO a rehabilitace. Neméně důležitá je spolupráce s přednemocniční péčí v terénu a s ostatními nemocnicemi v regionu. V současné době je zajištěna péče pro pacienty s CMP, kterou zabezpečuje neurologické pracoviště pro spádovou oblast zhruba 196 tisíc obyvatel. Obyvatelé Krnovska, Bruntálska, Rýmařovka, Opavska a části Jesenicka mají péči na úrovni odpovídající situaci v zemích, jako jsou například Rakousko či Finsko.
 
ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupce, mobil: 721 857 097
INFO ke kampani poskytne personál neurologického oddělení od 8,00 – 8,30 hod. na tel. číslech 554 690/kl. 365, 370.

Poskytovatel internetového připojení
:: Zobrazit všechny související články ::


Zpět | Autor: Eva Kijonková | Komentář: 0 | Přidat komentář | Informační ­ e-mail


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

Tiskové zprávy, sdělení >> V krnovské nemocnici pomohou předejít cévní mozkové příhodě

Infoserver ISPS: 030901 | provoz na phpRS

Pro další použití textů a fotografií je nutné si vyžádát souhlas autora popř. zdroje, který je v článku uveden. Použití bez souhlasu je zakázáno.