Diskuze Fotogalerie Bazar / inzerce Seznam firem Ankety Logo - David Řezáč
 Dnes je 05. 03. 2015 a svátek má Kazimir
Přihlášení čtenáře

Uživatelské jméno:

Heslo:

Hlavní stránka Město Bruntál Okolní regiony Politika Zdraví, živ. prostředí Nezisková sdružení Kultura, společnost Sport Policie ČR Bruntál Z historie Odkazy
Statistika serveru<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

   Článků: 649
   Rubrik: 24
   Autorů: 17
   Komentářů: 1169
   Reg.čtenářů: 151
   Anket: 30
   Inzerátů: 42

Mediální podpora

MX-NET
Expozice zahajuje pravidelný provoz
Vydáno dne 13. 07. 2006 (2510 přečtení)

expoziceNová expozice města Bruntálu zahajuje pravidelný provoz pro širokou veřejnost v pátek 14. července. Od tohoto dne bude přístupná v pondělí až pátek vždy od 8.00 do 16.30 hodin, v sobotu pak od 8.30 do 12.00 hodin. Expozice se nachází v prostorách bývalé radnice na náměstí Míru, detailní informace o možnostech prohlídky se zájemci dozvědí v Městském informačním centru, tel.: 554 713 099.

Expozice se věnuje se Bruntálu – jeho historii i současnosti. Už její nedávné slavnostní otevření ukázalo, že může být zajímavá pro široký okruh návštěvníků.
Kolem schodiště při vstupu do expozice návštěvníky vítají symboly města z různých etap jeho vývoje, naproti schodišti je pak k vidění kopie Uničovské listiny, historická mapa a další významné historické odkazy. Ve výklenku schodiště je umístěna připomínka T. G. Masaryka jako čestného občana města.
expoziceStěny prostor expozice zdobí cenné fotografie města z různých období. Významným etapám vývoje města se věnují tři místnosti. První je zaměřena na Pány z Wrbna, Řád německých rytířů, je zde zmapována doba hornictví, a to mimo jiné prostřednictvím historických předmětů. V této části jsou rovněž umístěny dva modely původního hradu – ve starší a novější podobě.
Další místnost návštěvníka posune do 18. a 19. století, do období rozvoje textilního průmyslu v Bruntále. Dobu dokumentuje například vzpomínka na střelecký klub (s typickými předměty) či pěvkyni Terezu Kronesovou..
Dominantou třetí místnosti, která se věnuje období od konce války po současnost, je unikátní model zachycující současnou podobu středu města. Je dílem bruntálského patriota, výtvarníka a modeláře Jiřího Župky a v širokém okolí nemá pro svou detailnost obdoby. Z díla je patrné, že jeho autor Bruntál velmi dobře zná, je maximálně všímavý a precizní. Vedle tohoto modelu je umístěn dobový letecký snímek Bruntálu a návštěvník si tak může velmi snadno udělat představu o tom, co se ve městě v průběhu uplynulých desetiletí změnilo, co přibylo a co už není. Bývalá zasedací síň rady města je věnována všem partnerským městům Bruntálu – k vidění jsou symboly těchto měst, fotografie zachycující dosavadní spolupráci s nimi, partnerské smlouvy a podobně.

Všichni jsou srdečně vítáni!

Poskytovatel internetového připojení
:: Zobrazit všechny související články ::


Zpět | Autor: www.mubruntal.cz | Komentář: 0 | Přidat komentář | Informační ­ e-mail


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Výstavy, expozice, pozvánky, koncerty >> Expozice zahajuje pravidelný provoz

Infoserver ISPS: 030901 | provoz na phpRS

Pro další použití textů a fotografií je nutné si vyžádát souhlas autora popř. zdroje, který je v článku uveden. Použití bez souhlasu je zakázáno.