Diskuze Fotogalerie Bazar / inzerce Seznam firem Ankety Logo - David Řezáč
 Dnes je 05. 03. 2015 a svátek má Kazimir
Přihlášení čtenáře

Uživatelské jméno:

Heslo:

Hlavní stránka Město Bruntál Okolní regiony Politika Zdraví, živ. prostředí Nezisková sdružení Kultura, společnost Sport Policie ČR Bruntál Z historie Odkazy
Statistika serveru<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

   Článků: 649
   Rubrik: 24
   Autorů: 17
   Komentářů: 1169
   Reg.čtenářů: 151
   Anket: 30
   Inzerátů: 42

Mediální podpora

MX-NET
K řešení nezaměstnanosti na Bruntálsku musí vzniknout pracovní skupina
Vydáno dne 24. 01. 2006 (4483 přečtení)

Shodli se na tom zástupci škol, kraje a ÚP
Včerejší seminář (24. ledna 2006) na téma Vzdělávání a rekvalifikace ve vztahu k potřebám na trhu práce v regionu, který v Bruntále zorganizoval tamní úřad práce a okresní hospodářská komora ve spolupráci se senátní kanceláří Jiřího Žáka, přinesl zcela konkrétní výsledek v podobě kuloárové dohody o ustavení speciální pracovní skupiny. Ta by měla co nejdříve začít řešit nikoli důsledky, ale především příčiny vysoké nezaměstnanosti na Bruntálsku a požadavky zaměstnavatelů na kvalifikované dělníky.

Bruntálsko je nyní s 15,9 procentní mírou nezaměstnanosti pátým nejproblémovějším regionem v ČR. Na jedno pracovní místo připadá okolo 50 uchazečů. Přesto zdejší zaměstnavatelé nemohou sehnat kvalifikované pracovníky. Chybí desítky lékařů a až tisíc dělníků ve strojírenských profesích. „Je jasné, že jeden odborný, byť kvalitně obsazený, seminář nic nevyřeší, přesto alespoň nastartoval debatu. Problémem je především chybný systém, který nemotivuje dostatečně k práci. Přesto ve specifickém prostředí lze špatnou situaci posunout a vznik koordinační skupiny, která se pokusí o zlepšení stavu, lze považovat za posun vpřed,“ shrnul za účastníky místopředseda Stálého výboru Senátu pro rozvoj venkova Jiří Žák.

Doplnil, že ve skupině budou zástupci samosprávy, zaměstnavatelů, ale také školské instituce, které mají moc zasáhnout do kvalifikační struktury absolventů tak, aby odpovídala potřebám firem.

Podle senátora do čtrnácti dnů naváže první debata o možné podobě pracovní skupiny, k níž se chce sejít s ředitelem bruntálského pracovního úřadu Milanem Hornou a krajskou zastupitelkou za ODS Ludmilou Navarovou. Při ustavení skupiny by pak měl hlavní slovo zřejmě právě Úřad práce v Bruntále. Ten do konce ledna uzavře průzkumu pracovního trhu ve svém regionu, který ale už po sečtení asi 50 procent dotazníků odhalil, že ve zdejších firmách pracují vyučení odborníci předdůchodového nebo důchodového věku a noví absolventi kovo oborů (soustružníci, frézaři, horizontkáři, nástrojáři apod.) prakticky neexistují.

Příčinou je fakt, že historicky bylo Bruntálsko, Albrechticko, Osoblažsko a Krnovsko zaměřeno na zemědělství. To ale dnes už živí jen zlomek z původních počtu lidí. Odcházející ze zemědělských statků se nedokáží rekvalifikovat na složité kovo obory. Školství v regionu se v posledních letech soustředilo na humanitní směry. Nízké mzdy a nerovnoměrné rozložení průmyslu „vyhánějí“ mladé kvalifikované lidi do větších průmyslových aglomerací.

Řešením je užší spolupráce s potenciálními zaměstnavateli, informování veřejnosti o jejich potřebách a „přesměrování“ studentů do oborů, v nichž mají šanci najít na Bruntálsku, Rýmařovsku a Krnovsku práci. Bruntálský pracovní úřad už také připravuje speciální program, v jehož rámci by chtěl získat finance na motivaci nezaměstnaných k rekvalifikaci. Ti, kteří se rekvalifikovali a nastoupí k zapracování ve firmách, a jejich instruktoři (zkušenější kolega, mistr či vedoucí) v dané firmě by pak po omezenou dobu dostávali od úřadu kompenzaci k platu. Nový zaměstnanec i jeho „průvodce“ novou prací by tak nepřicházeli o peníze ani v době, kdy kvůli zaškolování nemohou pracovat na plný výkon.

Zpracovala:
Eva Kijonková
Mediální zastoupení
Tel.: 596 242 103, GSM: 721 857 097
e-mail: eva.kijonkova@seznam.cz

Poskytovatel internetového připojení
:: Zobrazit všechny související články ::


Zpět | Autor: Eva Kijonková | Komentář: 0 | Přidat komentář | Informační ­ e-mail


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Vzdělání >> K řešení nezaměstnanosti na Bruntálsku musí vzniknout pracovní skupina

Infoserver ISPS: 030901 | provoz na phpRS

Pro další použití textů a fotografií je nutné si vyžádát souhlas autora popř. zdroje, který je v článku uveden. Použití bez souhlasu je zakázáno.