Diskuze Fotogalerie Bazar / inzerce Seznam firem Ankety Logo - David Řezáč
 Dnes je 06. 03. 2015 a svátek má Miroslav
Přihlášení čtenáře

Uživatelské jméno:

Heslo:

Hlavní stránka Město Bruntál Okolní regiony Politika Zdraví, živ. prostředí Nezisková sdružení Kultura, společnost Sport Policie ČR Bruntál Z historie Odkazy
Statistika serveru<<  Březen  >>
PoÚtStČtSoNe
       1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31      

   Článků: 649
   Rubrik: 24
   Autorů: 17
   Komentářů: 1169
   Reg.čtenářů: 151
   Anket: 30
   Inzerátů: 42

Mediální podpora

MX-NET
Vítkovická nemocnice zachránila 17letou studentku z Bruntálu
Vydáno dne 27. 02. 2005 (3255 přečtení)

Tisková zpráva Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny, a. s.
Centrum vaskulární intervencí ve Vítkovické nemocnici zachránilo 17letou studentku od vážných zdravotních potíží.

V Centru vaskulární intervencí při Interním oddělení ve Vítkovické nemocnici blahoslavené Marie Antoníny se léčí mladé ženy s žilní trombózou téměř z celé Moravy. Jen za loňský rok léčili v centru pětatřicet mladých žen s těmito potížemi dolních končetin, což je dvojnásobný nárůst proti roku předchozímu. V minulých dnech tu lékaři zaznamenali poměrně výjimečný případ. Zachránili sedmnáctiletou studentku z Bruntálska, které hrozily vážné zdravotní obtíže, v krajním případě až plicní embolie či rozvoj chronického žilního onemocnění.

„Začalo to pouhým nachlazením. Dívku přijali na dětském oddělení bruntálské nemocnice. Postupně začaly pacientce přibývat bolesti v oblasti levé kyčle i celé nohy. Po třech dnech byla převezena do Centra vaskulární intervencí ve Vítkovicích, kde byl ultrazvukem zjištěn kompletní uzávěr pánevních žil, stehenních žil a podkolenní žíly. Pacientka po týdnu opouštěla oddělení bez bolestí se zavedenou cévními výztuží do pánevní (ilické) žíly. Vzhledem k věku pacientky dohlížel na léčebný proces i kolega z dětského oddělení,“ řekl ošetřující lékař Martin Valka.

Dívkám a mladým ženám takto vážné problémy nastávají buď z vrozených trombofilních stavů (zúžené cévy), nebo je-li v těle nějaká anatomická příčina (např. žíla je utlačena tepnou, čímž dochází k jejímu zúžení – May Thurner syndrom). Podle odborníků může riziko vzniku hluboké žilní trombózy zvýšit také užíváním hormonální antikoncepce, a to zejména u mladých dívek a žen, v jejichž těle se vzácně vyskytuje současně s hormonální antikoncepcí trombofilní stav nebo anatomická překážka.

„Prováděli jsme trombolytickou léčbu u několika pacientek, které začaly užívat hormonální antikoncepci a onemocnění se u nich projevilo po jednom až šesti měsících užívání,“uvedl doktor Valka s tím, že po roce užívání antikoncepce riziko onemocnění žilní trombózou klesá k nevýznamnému minimu.

Centrum vaskulární intervencí, které ročně provede více než dva a půl tisíce zákroků, se od svého otevření v dubnu 2002 věnuje kompletní problematice diagnostiky a léčby cévních onemocnění. Jedním z onemocnění je léčba hluboké žilní trombózy, což je většinou rozsáhlá krevní sraženina v žilním systému, která znemožňuje odtok krve směrem k srdci a ohrožuje pacienta plicní embolizací. Hluboká žilní trombóza se nyní úspěšně léčí intervenčními metodami, a to zejména u mladších pacientů.

Léčba spočívá v zavedení hadičky (trombolytický systém) z malého vpichu v podkolenní jamce do uzavřené žíly a ta se pak rozpouští speciálním lékem – tkáňovým aktivátorem plasminogenu. Pacientka takto stráví 24 až 48 hodin na jednotce intenzívní péče a pak se sleduje za pomocí kontrastní látky pod rentgenovou kontrolou, zda se krevní sraženina rozpustila. Pokud je však céva zúžená, dochází následně k roztažení cévy speciálními balónky či k implantaci cévní výztuže (zavedení stentu) do postižené žíly. Vše probíhá při lokálním znecitlivěním.

Donedávna bylo jedinou možností léčby hluboké žilní trombózy systémové podávání protisrážlivé léčby Heparinem. Tato léčba však není ve všech případech plně účinná, neboť nedochází k úplnému rozpuštění krevní sraženiny. Sraženina se pak mění ve vazivo a tím dochází k poškození žilních chlopní, čímž se vytváří tzv. potrombotický syndrom - bolestivé otoky postižených končetin s možností vytvoření bércového vředu.

Centrum vaskulární intervencí při Interním oddělení Vítkovické nemocnice blahoslavené Marie Antoníny je na Moravě jediným pracovištěm svého druhu, které poskytuje zcela komplexní péči v diagnostice a léčbě cévních onemocnění všech orgánových soustav lidského organismu. Pacienti se zde sjíždějí nejen z Ostravy a okolí, ale i ze Zlína, Hodonína, Vsetína, Brna, Uherského Hradiště, Šumperku, Rýmařova, Krnova a dalších měst.ZPRACOVALA:

Eva Kijonková, mediální zástupce
Tel.: 59 624 21 03, Mobil: 721 85 70 97, eva.kijonkova@seznam.cz

Poskytovatel internetového připojení
:: Zobrazit všechny související články ::


Zpět | Autor: Eva Kijonková | Komentář: 0 | Přidat komentář | Informační ­ e-mail

Zdroj: Eva Kijonková


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

Tiskové zprávy, sdělení >> Vítkovická nemocnice zachránila 17letou studentku z Bruntálu

Infoserver ISPS: 030901 | provoz na phpRS

Pro další použití textů a fotografií je nutné si vyžádát souhlas autora popř. zdroje, který je v článku uveden. Použití bez souhlasu je zakázáno.